Hyresgästföreningen Sollentuna är en partipolitiskt obunden, men bostadspolitiskt aktiv, organisation. Vi verkar för utveckling av hyresrätten och hyresgästinflytande över boendet. Vi verkar mot utförsäljningar, ombildningar och överföring av miljardvärden från Sollentunahem till andra kommunala bolag.
Vi ger ut detta nyhetsbrev i syfte att sprida kunskap och information om bostadspolitik och andra frågor som rör boendet, och vi är mycket tacksamma för att just du prenumererar på detta nyhetsbrev!
Kom med i vår namninsamling mot utförsäljningen av Sollentunahem! Mejla namn, gatuadress och e-postadress till namninsamling@hgfsollentuna.se.
Marknadshyror, marknadshyror och marknadshyror – och ännu mer om marknadshyror! Chockhöjning av hyrorna i Klasro. Ny modell för bostadsköp testas i Sollentuna. Skaka om den konservativa byggbranschen. Kapitalet höjer hyrorna och staten bostadsbidragen. Finns ingen betalningsvilja för högre hyror. Trähusen sprider sig. Billiga hyresrätter slopas i Göteborg. Ny förvaltningschef hos Sollentunahem.
Följ våra andra nyheter och aktiviteter på www.hgfsollentuna.se, samt på Facebook; https://facebook.com/hgfsollentuna.
Dela gärna i dina nätverk!