Hyresförhandlingarna i slutspurten
Över 90 procent av hyresförhandlingarna för 2025 klara.
Den genomsnittliga höjningen ligger hittills på 4,8 procent. Detta är den näst högsta hyreshöjningen på 2000-talet, men något lägre än 2024.
- Överlag har det varit rätt konstruktiva förhandlingar, mycket bättre än de två år som varit tidigare. Det som varit svårast är just med en part, Fastighetsägarna, som till synes inte velat förhandla utan tagit i princip alla förhandlingar till skiljeman, säger Hyresgästföreningens förhandlingschef Carl-Johan Bergström i ett uttalande i tidningen Hem & Hyra.
Den hittills högsta hyreshöjningen står Vaxholm för på 6,3 procent, tätt följd av Upplands Väsby med 6,1 procent.
Till saken hör att under 2024 så var det rekordmånga hyror som redan var förhandlade, då många hyresavtal var tvååriga från 2023. Vidare att Fastighetsägarna redan nu i mars begärde förhandlingar om 2026 års hyror.
Läs mer om detta på Hem & Hyra: Lista: 1,3 miljoner hyror klara – så stor blir höjningen 2025 - Hem & Hyra. Där finns också en lista över klara hyresförhandlingar.
- Skapad
- Senast uppdaterad .